Bezpłatne badania kolonoskopowe

07.03.2019
Bezpłatne badania kolonoskopowe

Trwa finansowany ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi obejmujemy blisko 25 tysięcy osób. Badania realizuje 14 wybranych w konkursie o dofinansowanie placówek medycznych w całym regionie. Z naszej propozycji skorzystało już ponad 5,5 tysiąca osób. O tym, gdzie można się przebadać, informujemy w marszałkowskiej infolinii pod numerem telefonu 56 652 18 73.

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne. - Wcześnie wykryte zmiany w jelicie są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Ten program może uratować życie wielu ludziom – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Nie ma rejonizacji, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy, którą zamieszczamy poniżej. Są na niej m. in. kontakty telefoniczne. Czas oczekiwania na badanie różni się w zależności od wybranej placówki. Najkrócej, 7 dni, czeka się we Włocławku – w Centrum Diagnostyczno-Leczniczym przy ul. Królewieckiej (filia regionalnego Centrum Onkologii) i Szpitalu Popiełuszki; najdłużej, 6 miesięcy, w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Dłużej – 7 miesięcy w Centrum Onkologii w Bydgoszczy i 12 miesięcy w jego włocławskiej filii - poczekamy też, jeśli kolonoskopia będzie musiała zostać zrobiona w znieczuleniu.

Zapraszamy do skorzystania z uruchomionego w Urzędzie Marszałkowskim telefonu informacyjnego 56 652 18 73 (Wydział Zdrowia), pod którym udzielamy szczegółowych informacji na temat tego gdzie się zgłosić na badania. Natomiast marszałkowska sieć punktów informacyjnych (http://www.mojregion.eu/index.php/rpo/punkty-informacyjne) funduszy europejskich służy informacją o podmiotach medycznych prowadzących badania.

Załącznik:
Events of the day 3 Marzec 2019 (niedziela)
Events of the day 8 Marzec 2019 (piątek)