Otwórz lub zamknij okno Facebooka.

Pożyczki na zieloną energetykę

29.03.2019
Pożyczki na zieloną energetykę

Samorządowy wojewódzki Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) uruchomi niekomercyjne pożyczki na przedsięwzięcia inwestycyjne służące wytwarzaniu i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych. Dziś (29 marca) w Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem wicemarszałka Dariusza Kurzawy, ceremonia podpisania umowy w tej sprawie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Pieniądze, blisko 30 mln złotych, pochodzą przede wszystkim z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- O tym, jak ważna jest gospodarka niskoemisyjna przekonujemy się, niestety boleśnie, szczególnie wtedy, gdy docierają do nas informacje o złym stanie powietrza, którym oddychamy. Uruchamiane właśnie środki to krok w kierunku zmiany tej sytuacji – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

O tanie, oprocentowane poniżej stopy rynkowej pożyczki na inwestycje związane z produkcją i dystrybucją zielonej energii będą się mogły ubiegać zarówno firmy, jak i podmioty publiczne, w tym instytucje samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe. Wartość pożyczki do 5 mln złotych, czas spłaty do 10 lat. Szczegóły i dokumenty na ten temat wkrótce na stronie KPFP (https://kpfp.org.pl/ ) Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest jedną z trzech instytucji finansowych, które administrują łącznie blisko 900 milionami złotych (211 mln euro) z naszego RPO, przeznaczonymi na pożyczki i poręczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych podmiotów. (Pozostałe to Bank Gospodarstwa Krajowego i samorządowy wojewódzki Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju.)

Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) jest wybranym przez EBI pośrednikiem finansowym. To ta marszałkowska instytucja będzie oferowała w tym przypadku pożyczki ostatecznym beneficjentom. W dzisiejszej ceremonii podpisania umowy wezmą także udział Goetz von Thadden i Piotr Skiba z EBI oraz prezes Agnieszka Wasita z KPFP.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Brak nadchodzących wydarzeń.
Brak nadchodzących wydarzeń