Dożynki Gminne i Święto Chleba w Chrośnie - świętujmy razem przy odrestaurowanym wiatraku!
Tegoroczne Dożynki Gminne, połączone z obchodami Święta Chleba, zapowiadają się jako wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się przy odrestaurowanym wiatraku koźlaku w Chrośnie. To malownicze miejsce stanie się sercem uroczystości, które rozpoczną się 24 sierpnia o godzinie 14.00, kiedy to barwny korowód dożynkowy przemaszeruje pod wiatrak.
„Dożynki i Święto Chleba to szczególny czas, kiedy możemy wspólnie celebrować owoce pracy naszych rolników oraz cieszyć się bogactwem tradycji. Spotkajmy się przy odrestaurowanym wiatraku w Chrośnie, by razem uczcić nasze dziedzictwo i cieszyć się tym, co najlepsze w naszej gminie" - mówi Burmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz.
O godzinie 14.30 odbędzie się tam polowa Msza Święta, będąca dziękczynieniem za tegoroczne zbiory. Następnie, w ramach uroczystości, rolnicy z Gminy Kruszwica zostaną uhonorowani odznaczeniami i wyróżnieniami za swoją ciężką pracę. Muzyczny klimat wydarzenia zapewnią kapele Gniewkowianie oraz Kujawiacy Rozrabiacy, które rozbrzmiewać będą ludowymi nutami.
Ciekawą atrakcją tego dnia będzie pokaz wypieku chleba przy tradycyjnym piecu chlebowym, który przybliży uczestnikom dawne techniki piekarskie. Około godziny 16.30 nastąpi rozstrzygnięcie dwóch konkursów: na Eko Wiatrak, wykonany z surowców wtórnych oraz konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich na najlepszy chleb domowego wypieku. Dzieci będą mogły korzystać z dmuchanego placu zabaw, co z pewnością umili im czas.
Po zakończeniu konkursów, od godziny 17.00, na scenie rozpoczną się występy artystyczne. Jako pierwsi zaprezentują się Karol & Roma, duet Romany i Karola Rudnickich, którzy porwą publiczność tanecznymi cygańskimi rytmami. Następnie, o godzinie 19.00, na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – Mariusz Kalaga, znany z umiejętności łączenia stylów pop i country, przez co zyskał sobie przydomek "Roy Orbison znad Wisły". Wieczór zakończy zabawa taneczna z DJ’em, która potrwa do północy.
Na wydarzenie zapraszają Burmistrz Kruszwicy, sołectwo Chrosno, Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy, Koło Gospodyń Wiejskich „Pod Wiatrakiem” w Chrośnie oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Nasz Dom” w Racicach. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Panorama Kruszwicka oraz mojakruszwica.pl.
[1]