Upamiętnienie tragicznych wydarzeń sprzed 85 lat w Rożniatach

fot

4 października 2024 r. w Rożniatach odbyła się wzruszająca uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia sprzed 85 lat. W lesie, gdzie na początku II wojny światowej rozegrały się dramatyczne wydarzenia, oddano hołd 41 mieszkańcom Powiatu Inowrocławskiego, zamordowanym w październiku i listopadzie 1939 roku. Organizatorzy chcieli uczcić pamięć wszystkich ofiar konfliktu, które straciły życie na terenie gminy Kruszwica, w tym w miejscowościach takich jak Łagiewniki, Witowice, Chełmce, Popowo, Rusinowo oraz Ostrówek.

„To miejsce, gdzie się znajdujemy, miejsce rozlewu krwi naszych rodaków, jest jedynym na terenie gminy, gdzie mogą odbyć się uroczystości w takim wymiarze. Dziś czcimy tu pamięć tych, którzy oddali życie za naszą ojczyznę” – podkreślił w swoim przemówieniu Burmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz.

Program tegorocznych uroczystości obejmował przemarsz na miejsce pamięci, krótki rys historyczny, modlitwę za poległych, apel pamięci oraz składanie kwiatów.
W uroczystości wzięli udział żołnierze z Garnizonu Inowrocław, którzy wystawili posterunek honorowy, nadając wydarzeniu szczególną rangę. Występ Nadgoplańskiej Orkiestry Dętej podkreślił wyjątkowy charakter tego dnia. Natomiast krótka inscenizacja przygotowana przez Pawła Lewartowskiego poruszyła zgromadzonych uczestników.

Uroczystość była wyjątkową okazją do przypomnienia tragicznych wydarzeń i oddania hołdu ofiarom II wojny światowej, które zginęły, walcząc o wolność i niepodległość.

fot. Jarosław Waszak