Prom Złotowo-Ostrówek

Jeden z dwóch promów śródlądowych w Polsce uruchamianych nie na rzece, a na jeziorze. Połączenie pozwala dotrzeć do swoich domów mieszkańcom wsi Ostrówek. Coraz częściej postrzegana jest też w kategoriach atrakcji turystycznej.

Maleńka miejscowość otoczona jest niemal całkowicie wodami jeziora Gopło. Droga wyjazdowa biegnie przez wodę, prom więc utrzymuje łączność ze światem. Pływa codziennie od 5:30 do 21:00 i tylko w tych godzinach zamieszkujący Ostrówek mają fizyczną możliwość dotarcia do domów. Jedynym wyjątkiem jest wigilia, kiedy przeprawa pracuje dłużej, by parafianie mogli dotrzeć na pasterkę. Prom przewozi pieszych, ale też samochody, a czasem także sprzęt rolniczy czy zwierzęta. Jednostka jest duża i ma dużą nośność - 30 ton, musi bowiem zapewnić możliwość wwozu do Ostrówka wszystkiego, co niezbędne jest do życia i prowadzenia gospodarstw.

Prom staje się także rodzajem atrakcji turystycznej. Płynie przez malownicze obszary chronione Natura 2000, a przeprawa promem coraz częściej postrzegana jest w kategoriach ciekawostki.

prom