XXXIII Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń

fot

W dniach 5–7 września 2024 roku odbyły się XXXIII Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń. Wydarzenie rozpoczęło się zgodnie z tradycją w malowniczym Pałacu w Kobylnikach, gdzie zgromadzeni uczestnicy mieli okazję poznać zwycięzców konkursu poetyckiego zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Uroczystość była wyjątkowa, bowiem towarzyszyła jej premiera almanachu poetyckiego „Spotkaliśmy się na zawsze”, który zawiera wybrane wiersze autorów biorących udział w wydarzeniu.

Wieczorną część spotkania uświetnił występ poezji śpiewanej w wykonaniu Emilii Pawłowskiej oraz wystawa prac malarskich Marii Żywickiej-Luckner, co nadało wydarzeniu artystycznego charakteru. Całość poprowadziła Alina Rzepecka, a nad organizacją tradycyjnie czuwały Krystyna Wulert oraz Magdalena Jagiełłowicz, które za swoje wieloletnie zaangażowanie zostały uhonorowane Honorową Odznaką Związku Literatów Polskich. Spotkanie zakończyło ogłoszenie konkursu na fraszkę, co było dodatkową atrakcją dla uczestników.

IV Powiatowy Konkurs Poetycki „Strofy znad Gopła”

Podczas wydarzenia ogłoszono także wyniki IV Powiatowego Konkursu Poetyckiego dla Dzieci i Młodzieży „Strofy znad Gopła”, który zorganizowano w ramach Spotkań Pokoleń. Konkurs odbył się z inicjatywy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszwicy oraz Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy. Jury przyznało nagrody za najlepsze zestawy wierszy w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria 10–13 lat:

I miejsce: Marta Stanna (Chełmce)

II miejsce: Liwia Radzięda (Złotniki Kujawskie)

III miejsce: Zuzanna Gasińska (Kruszwica)

Kategoria 14–17 lat:

I miejsce: Julia Jakubowska (Brześć)

II miejsce: Maja Adamczyk (Chełmce)

III miejsce: Oliwia Ginczelewska (Brześć)

Nagrody dla młodych poetów zostały wręczone 5 września 2024 roku podczas uroczystego otwarcia XXXIII Spotkań Pokoleń w Pałacu w Kobylnikach. Fundatorami nagród były Krajowa Grupa Spożywcza, Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” oraz Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Bydgoszczy.

Koncert na Wzgórzu Zamkowym

Drugiego dnia Spotkań Pokoleń, 6 września, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w koncercie Leonarda Luthera wraz z zespołem. Wydarzenie odbyło się na Wzgórzu Zamkowym, tworząc wyjątkową atmosferę dla miłośników muzyki i literatury. Koncert stał się niezapomnianą częścią tegorocznych obchodów, łącząc pokolenia w duchu artystycznych inspiracji.

Tegoroczne Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń po raz kolejny udowodniły, że Kruszwica i Kobylniki są miejscami, gdzie poezja, muzyka i sztuka spotykają się, by integrować różne środowiska twórcze.