Premiera filmu pt. "Siekierezada Sny"

fot

W sobotę 15 czerwca 2024 r. o godz. 21.00 na Wzgórzu Zamkowym w Kruszwicy, odbędzie się premiera filmu pt. „Siekierezada Sny” opartego na życiu i twórczości Edwarda Stachury. Główny bohater  Janek Pradera (alter ego samego autora), uciekając od wspomnień i dotychczasowego życia, zatrudnia się przy wyrębie lasu. „Siekierezada Sny” ukazuje portret człowieka rozbitego i zmagającego się ze świadomością śmierci. Janek ucieka do lasu po to, by nie dosięgło go widmo zagłady, ponieważ pragnie żyć. Jest to nierówna walka, która toczy się pomiędzy nim i otaczającym światem, ale wewnątrz samego siebie. Film porusza też bardzo delikatną i niejasną kwestię choroby psychicznej Stachury. Psychoza depresyjno-urojeniowa, na którą cierpiał, jest bardzo ważnym kontekstem w procesie odczytania zakończenia filmu.


 W swoje poetyckiej formie, pełnej symboli i metafor, film oscyluje na pograniczu jawy i snu, próbując ukazać  wewnętrzną walkę głównego bohatera, pragnącego wyjść poza obszar dramatycznej rzeczywistości. Reżyserem filmu jest Paweł Lewartowski, absolwent Wydziału Reżyserii PWST we Wrocławiu. Za zdjęcia i montaż odpowiedzialny był Filip Pawlak. Główne role wykreowali: Paweł Budner, Jagoda Budner, Barbara Felerska, Ireneusz Gregowski oraz Andrzej Kortas. Serdecznie zapraszamy!

 

plakat