Upamiętniono zamordowanych mieszkańców Kruszwicy i okolic

rożniaty

Dzisiaj przy obelisku w Rożniatach odbyły  się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1939 r.

Polska w czasie II wojny światowej poniosła największe straty. W inowrocławskim więzieniu zostało uwięzionych 41 mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego, których w październiku i listopadzie rozstrzelano w lesie w Rożniatach.

Przy obelisku uczczono pamięć zamordowanych, złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wzieli udział Zastępca Burmistrza Bartosz Krajniak, Sekretarz Gminy Bogdan Hałasa, przedstawiciele kruszwickich szkół, lokalne społeczności Rożniat, Kobylnik i Sławska Wielkiego, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Kujawiak", Stowarzyszenie Rozwoju Trzech Wsi "PrzeŻeJa", PTTK Oddział Nadgoplański w Kruszwicy.

Podczas uroczystości wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim, a modlitwę poprowadził Antoni Mila, którego ojciec został zamordowany w Rożniatach.