Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Kruszwicy
11 listopada w Kruszwicy odbyły się uroczystości upamiętniające 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie rozpoczęło się wspólnym śpiewem hymnu Polski w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, który połączył mieszkańców w wyrazie patriotycznej jedności.
Podczas przemówienia Burmistrz Kruszwicy, Mikołaj Bogdanowicz, przypomniał o historycznych zasługach lokalnych bohaterów: „To w Kruszwicy doszło do niezwykłego zjednoczenia naszych rodaków. To tu powstał m.in. Sokół Nadgoplański, Klub Wioślarski, Związek Harcerzy, którzy zbudowali jedność naszej małej ojczyzny. To tu, mimo że zostało przysłanych 600 żołnierzy niemieckich, udało się prawie bezkrwawo oswobodzić i uwolnić naszą Kruszwicę w Powstaniu Wielkopolskim. Jesteśmy im dzisiaj bardzo wdzięczni, dziękujemy, wspominamy i pamiętamy właśnie przy tym pomniku” – podkreślił Burmistrz.
Delegacje złożyły kwiaty na grobie Powstańców Wielkopolskich, oddając hołd tym, którzy walczyli o wolność i suwerenność Ojczyzny. Uroczystość zakończyła się Mszą Świętą za Ojczyznę w Kolegiacie p.w. śś. Ap. Piotra i Pawła, w której uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, organizacje społeczne oraz mieszkańcy gminy.
Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Marcin Kulczynski. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo.
Natomiast homilię wygłosił ks. dziekan Wojciech Danecki. Zaznaczył, że Polacy gromadzą się dzisiaj we wszystkich polskich kościołach, by trwając jednomyślnie na modlitwie, dziękować Panu Bogu za dar niepodległości, a jednocześnie modlić się za siebie o światło rozumu, o otwarte oczy, aby tej niepodległości nie stracić.
Dzień ten stał się okazją do refleksji nad wartością wolności oraz wyrażenia dumy z narodowego dziedzictwa, które jednoczy Polaków, niezależnie od pokoleń.
Fot. Jarosław Waszak