Dożynki 2024

fot

W sobotę, 24 sierpnia, malownicza miejscowość Chrosno stała się centrum wyjątkowych uroczystości, które połączyły tegoroczne Dożynki Gminne z obchodami Święta Chleba. Miejscem wydarzenia był teren przy odrestaurowanym wiatraku, który stał się tłem dla świętowania bogactwa tradycji rolniczych oraz plonów tegorocznych zbiorów.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14:00, gdy barwny korowód dożynkowy, złożony z mieszkańców, przedstawicieli lokalnych instytucji oraz zaproszonych gości, przemaszerował pod wiatrak. Następnie odbyła się polowa Msza Święta, będąca dziękczynieniem za tegoroczne plony.

Podczas ceremoniału dożynkowego, rolnicy z Gminy Kruszwica zostali uhonorowani wyróżnieniami za swoją ciężką pracę. Ludowe melodie rozbrzmiewały w wykonaniu kapel Gniewkowianie oraz Kujawiacy Rozrabiacy, wprowadzając uczestników w radosny nastrój.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Dariusz Kurzawa Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wiesława Pawłowska Starosta Inowrocławski oraz Tomasz Krzesiński Starosta Mogileński. Wszyscy zgromadzeni wspólnie świętowali i oddawali hołd pracy rolników.

Burmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz podkreślił w swoim przemówieniu znaczenie Dożynek i Święta Chleba jako momentu, w którym cała społeczność może celebrować owoce pracy rolników oraz wspólnie cieszyć się dziedzictwem regionu. "To szczególny czas, kiedy możemy wspólnie celebrować owoce pracy naszych rolników oraz cieszyć się bogactwem tradycji"- powiedział Burmistrz.

W miarę jak dzień zbliżał się do końca, na scenie rozpoczęły się występy artystyczne. Duet Karol & Roma porwał publiczność cygańskimi rytmami, a wieczorem, o godzinie 19:00, na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Mariusz Kalaga. Jego koncert, pełen połączenia stylów pop i country, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Wydarzenie zakończyła zabawa taneczna z DJ’em, która trwała do północy.

fot. Jarosław Waszak