Badania dendrologiczne określiły właściwy wiek wiatraka w Chrośnie!

25 listopada 2020 roku podpisana została umowa na realizację zadania pn. Rewitalizacja zabytkowego wiatraka typu „Koźlak” w Chrośnie. Wykonawcą została firma Modern House Józef Stasiak z województwa małopolskiego.1

Prace przy wiatraku w Chrośnie rozpoczęły się na początku lutego br. Zadanie obejmuje roboty budowlano-konserwatorskie wraz z wzmocnieniem fundamentów pod kozłem, wymianą wału skrzydłowego, rekonstrukcją „izbicy”, dyszla, schodów zewnętrznych i skrzydeł a także zagospodarowanie terenu wokół: budowę sanitariatów W.C., wiaty dla pieca chlebowego, dróg i ścieżek oraz małej architektury (m.in. ławki, siedziska, stoły).

W związku z zaleceniami Konserwatora Zabytków wykonane zostały badania dendrologiczne w celu określenia wieku wiatraka oraz lepszego rozpoznania stanu zachowania poszczególnych jego elementów. Z badań wykonanych przez dr Macieja Prarata z Katedry Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dowiedzieliśmy się,  że wiatrak jest starszy niż sądzono i to prawie w całości. Jego powstanie jest datowane na koniec lat 60. XVIII w. Pierwotnie jednak za okres powstania wiatraka w Chrośnie przyjmowano wiek XIX.

Według badań drewno do budowy wiatraka ścięto pomiędzy 1765 a 1767 rokiem. Co istotne, z tego czasu zachowała się w całości podstawa wiatraka czyli sztember, podwaliny, mącznica jak i większość elementów wiatraka a także ścian. Do naprawy wiatraka doszło już niedługo po jego budowie -  na przełomie XVIII i XIX w. w trakcie której wymieniono kilka elementów ścian. Kolejne przekształcenia miały miejsce w latach 40. XIX w. oraz w połowie XX w.

Całkowita wartość rewitalizacji zabytkowego wiatraka w Chrośnie wynosi 1 171 655,50 zł brutto. Na zadanie udało się pozyskać Gminie Kruszwica dofinansowanie, które wynosi 798 617,43 zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Lokalnej Grupy Działania Czarnoziem na Soli, pozyskanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rewitalizację obszarów wiejskich na obszarze wdrażania lokalnej strategii rozwoju w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020.