Mała Książka Wielki Człowiek – III edycja projektu

Mała Książka Wielki Człowiek

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy, wraz ze swoimi filiami, bierze udział w kolejnej odsłonie projektu Mała Książka Wielki Człowiek, który tym razem adresowany jest do dzieci z roczników 2014–2017. Jego celem jest zachęcenie dzieci do spędzania czasu z książką, do wyrobienia nawyku czytania już od najmłodszych lat oraz pokazanie biblioteki jako miejsca, w którym można miło i aktywnie spędzić czas.
             Dlatego zapraszamy dzieci do odwiedzenia biblioteki i wzięcia udziału w projekcie. Każde dziecko z roczników 2014–2017, które zostanie zapisane do biblioteki, otrzyma
w prezencie wyprawkę małego czytelnika (książkę „Pierwsze Czytanki dla …” i broszurę informacyjną dla dorosłych „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”)
oraz kartę Małego Czytelnika, na którą zbiera naklejki. Po wklejeniu 10 sztuk otrzymuje dyplom i odznakę. Natomiast dzieci, które przystąpiły do projektu w zeszłej edycji
nadal zbierają naklejki!

Aby rozpropagować informacje o projekcie i zachęcić dzieci do przyjścia do biblioteki, bibliotekarki odwiedziły dzieci z roczników 2014-2017. Spotkania ruszyły we wrześniu, choć w dużo trudniejszych warunkach. W dniu 29 września 2020 r. bibliotekarka z filii w Racicach odwiedziła przedszkolaki z miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Dzieci wysłuchały fragmentów książki Owocowe bajki oraz Martynka i cztery pory roku. Natomiast 30 września bibliotekarka z oddziału dla dzieci  spotkała się z dziećmi z grup II; III i IV w Przedszkolu Samorządowym im. E. Lewańskiej w Kruszwicy. Rozmawiała z przedszkolakami o emocjach, a dokładnie o złości i wściekłości. Tematem do dyskusji o radzeniu sobie z tymi emocjami była książka Jestem wściekły! Jak pokonać złość? Kolejne spotkanie miało miejsce 5 października. Bibliotekarka z filii Chełmce odwiedziła dzieci z przedszkola
w miejscowej  szkole. Przedszkolaki wysłuchały opowieści o przyjaźni Prezent dla ciebie J. Volmerta, a następnie rozmawiały o przyjaźni – jak ją rozumiemy i czym ona jest dla nas?
W czwartek 8 października 2020 r. bibliotekarka z filii w Woli Wapowskiej odwiedziła przedszkolaki z miejscowej szkoły. Wszystkie dzieci wysłuchały opowieści Miś Tuliś idzie do przedszkola D. Mellinga. Nie zabrakło także rozmowy o tym, jak miło i fantastycznie jest w przedszkolu oraz ilu przyjaciół można poznać. Natomiast w  poniedziałek, 12 października spotkała się z  zerówką. Podczas tego spotkania przeczytała opowiadanie Jeszcze trochę... Jak znaleźć umiar D. Geisler. Następnie odbyła się krótka rozmowa, podczas której, dzieci wspólnie wysunęły wniosek, że nie zawsze mieć więcej jest dobre oraz jak znaleźć umiar we wszystkim, co się robi, a zwłaszcza w tym, co sprawia nam szczególną przyjemność. Na zakończenie dzieci otrzymały ulotki z informacją o projekcie Mała Książka Wielki Człowiek dla rodziców i zaproszenia do odwiedzenia biblioteki.