Otwarcie multimedialnej aranżacji w Mysiej Wieży

Dziś (28.01) odbyło się otwarcie nowoczesnej, multimedialnej aranżacji w Mysiej Wieży prezentującej polskie tradycje kulturowe oraz prapoczątki Państwa Polskiego wraz z iluminacyjną ekspozycją obiektu w czasie świąt narodowych. Jest to pierwszy punkt, który rozpoczyna oficjalne obchody Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Kruszwicy na prawie magdeburskim.

W ubiegłym roku pan Premier Mateusz Morawiecki odwiedził po raz pierwszy legendarną stolicę Polski i nasz piękny kruszwicki zabytek Mysią Wieżę oraz przekazał naszej gminie dofinansowanie ze środków rządowych na realizację tego zadania. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 1 269 000,00 zł. Kwota otrzymanego dofinansowania to 698 430,00 zł. Pozostałą część sfinansowała Gmina Kruszwica.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: Minister Łukasz Schreiber, Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, projektantka Ewa Świder-Grobelna z firmy 7-MUZ, Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kruszwicy Aleksander Budner.

W ramach zadania trzy górne kondygnacje Mysiej Wieży wykorzystane zostały na montaż aranżacji multimedialnej ekspozycji stałej. W jej skład wchodzą: elementy oświetleniowe oraz urządzenia multimedialne takie jak m.in. wirtualne księgi, interaktywna podłoga, po której biegają reagujące na ruch zwiedzających myszki, a także zestaw urządzeń do projekcji historii oraz ikonografii kruszwickiego zamku i Mysiej Wieży.