PODSUMOWANIE IMPREZ KULTRALNO-SPORTOWYCH W GMINIE KRUSZWICA W 2021 R.

PODSUMOWANIE IMPREZ KULTRALNO-SPORTOWYCH W GMINIE KRUSZWICA W 2021 R.

W tym roku Gmina Kruszwica pomimo pandemii miała do zaoferowania bogaty kalendarz wydarzeń kulturalno-sportowych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: imprezy biegowe, rajdy rowerowe, turniej siatkówki, coś dla miłośników muzyki a także jedzenia.

W sobotę 5 czerwca na osiedlu Zagople w Kruszwicy odbył się Gminny Turniej Siatkówki Plażowej Mężczyzn. Wzięło w nim udział siedem 2-osobowych drużyn. Spośród wszystkich nagrodzone zostały najlepsze trzy, a dodatkowo wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale za uczestnictwo. 18 czerwca w ramach wydarzeń zaplanowanych w Kruszwicy pod nazwą „Lato w mieście” w kruszwickim amfiteatrze odbył się koncert Kasi Kowalskiej. Jedna z czołowych wokalistek w Polsce zagrała dla nas największe przeboje ze swojego bogatego repertuaru. Publiczność wspaniale się bawiła przy muzyce w klimatach popowo - rockowych.

Dla miłośników biegania 3 lipca odbyła się I edycja Festiwalu biegowego "Zwiedzanie przez bieganie" zorganizowana przez stowarzyszenie Rozbiegana Kruszwica, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wydarzenie uświetniły pokazy: 56. Bazy Lotniczej, 2. Pułku Inżynieryjnego, Nadgoplańskiego WOPR oraz Climbing System Techniki Linowe.

10 lipca po raz drugi do Kruszwicy zawitały FoodTrucki! Najlepsze mobilne restauracje z całej Polski przyjechały pod Mysią Wieżę i różnorodnością serwowanych dań zabrali nas w kulinarną podróż do wielu zakątków świata. Tego samego dnia odbył się rajd rowerowy z cyklu "Kujawsko - Pomorskie na rowery". W tym roku cykl po raz pierwszy zagościł w Kruszwicy. Trasa rajdu przebiegała zielonym szlakiem małej pętli wokół jeziora Gopło czyli  urokliwymi terenami Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia i liczyła około 40 km. Następnie 23 lipca w kruszwickim amfiteatrze odbył się kolejny koncert zespołu Reggaeside, który rozkręcił całą publiczność muzyką w klimatach reggae.

W dniach 11-14 sierpnia odbyły się Dni Kobylnik, podczas których odbył się m.in. koncert grupy muzycznej Dublerzy, rajd rowerowy z atrakcjami, piknik przy świetlicy, badanie cukru, pokaz strażacki, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji dla dzieci. W niedzielę 15 sierpnia po raz piąty w Kruszwicy odbył się Bieg Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasa standardowo liczyła 1963m i jest symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych. Impreza na stałe wpisała się już w kalendarz imprez kruszwickich i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tegorocznej edycji udział wzięło prawie 200 uczestników. Tego samego dnia w Chełmcach świętowaliśmy imieniny Marii, podczas których tradycyjnie odbyła się Msza św. w kościele p.w. Św. Katarzyny w Chełmcach. Następnie przy okazji słodkiego poczęstunku złożono życzenia wszystkim Mariom, a po nich odbył się recital Joachima Perlika, występ zespołu Albi Mix Art., a na zakończenie koncert gwiazdy wieczoru – Skaner.

W tym roku ponownie można było spróbować swoich sił w Polowaniu na Myszy. Imprezę uświetniły m.in: warsztaty garncarskie, turniej wojów, pokazy kuchni średniowiecznej i wiele innych atrakcji. Uczestnicy odziani byli w  historyczne stroje, a Wzgórze Zamkowe ponownie zamieniło się w małą, łuczniczą wioskę. Następnego dnia, tj. w niedzielę 29 sierpnia świętowaliśmy razem z rolnikami z Gminy Kruszwica zakończenie żniw i prac polowych podczas Dożynek Gminnych, które w tym roku odbyły się w Woli Wapowskiej. Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem korowodu dożynkowego w asyście Zespołu Folklorystycznego Kłopocianie ze świetlicy w Woli Wapowskiej na halę sportową. Tam odbyła się Msza Święta odprawiona przez ks. Janusza Popowskiego, podczas której dziękowano za zbiory w  2021 r. oraz wręczono nagrody i wyróżnienia dla rolników. Po części oficjalnej wystąpiła gwiazda tegorocznych dożynek - zespół BAYER FULL, który przyciągnął za sobą mnóstwo widzów. Miłym wydarzeniem artystycznym był także występ Sompoleńskiej Orkiestry Dętej z Mażoretkami, który został bardzo ciepło i  ntuzjastycznie przyjęty przez uczestników tegorocznych dożynek. Zwieńczeniem imprezy był koncert zespołu Karol & Roma.

Na początku września (4-5.09) w Kruszwicy odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. W zawodach wzięło udział aż 769 uczestników z 32 państw. Organizacją zajął się Klub Wioślarski Gopło Kruszwica przy wsparciu PZTW oraz FISA. Nad przygotowaniem oraz organizacją mistrzostw czuwał sztab pod kierownictwem prezesa Wioślarskiego Klubu Gopło Stefana Janeczka. Natomiast  11 września br. Kruszwica stała się centrum dziedzictwa kulinarnego regionu. Tego dnia na Wzgórzu Zamkowym w Kruszwicy odbyła się Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”. Organizatorem tego wydarzenia była Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi. Podczas imprezy odbyły się m.in. prezentacje kół gospodyń wiejskich, prelekcje na temat historii i przyrody, warsztaty garncarskie, łucznicze oraz wiklinowe, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczo - historycznej „U źródeł polskości”, zwiedzanie zabytków z przewodnikiem, animacje dla dzieci, a także pokazy kulinarne na żywo u stóp Mysiej Wieży.

Sezon imprez kulturalno-sportowych zakończyliśmy 19 września I edycją Nadgoplańskiego Biegu Dwóch Jezior, która zorganizowana została przez Gminę Kruszwica i Gminę Inowrocław. Bieg rozpoczął się o godz. 11:00 w Łojewie przy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich, a zakończył na parkingu pod Mysią Wieżą w Kruszwicy. Około stu biegaczy miało do pokonania 10 km. Tegoroczna edycja miała charakter pilotażowy. Docelowo Nadgoplański Bieg Dwóch Jezior będzie odbywał się dwa razy w roku: wiosną z Kruszwicy do Łojewa oraz pod koniec lata lub jesienią z  Łojewa do Kruszwicy.

Ponadto, na początku czerwca Kruszwicę odwiedził także Ogólnopolski Klub Mercedesa W126. Miłośnicy klasycznej motoryzacji mogli podziwiać mercedesy na parkingu pod Mysią Wieżą. W naszej Gminie odbyło się też wiele rajdów rowerowych zorganizowanych przez PTTK Oddział Nadgoplański w Kruszwicy oraz Kruszwicką Grupę Rowerową m.in.: „Cała Kruszwica na rowery”, „60 km na 60-lecie oddziału PTTK” czy wycieczka rowerowa „Tropem pomidora”. Na początku września po raz dziewiąty już odbył się Rajd Promienisty Gęsi Gęgawy zorganizowany przez Nadgoplański Park Tysiąclecia.